Duyurular RSS

Tüm Duyurular

Etkinlikler RSS

Tüm Etkinlikler

Fakültemizde "Çanakkale Ruhunu Anmak ve Anlamak" Başlıklı Konferans Gerçekleştirildi

 

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi ve Kilis 7 Aralık Üniversitesi Tarih Topluluğu iş birliğiyle, Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda, Prof. Dr. Bilgehan Pamuk’un konuşmacı olduğu “Çanakkale Ruhunu Anmak ve Anlamak” başlıklı konferans gerçekleştirildi.

 

Pamuk, Avrupa ve Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Savaşlarından önceki durumları hakkında bilgi verdi. I. Dünya Savaşı’nın çıkma nedenleri ve devletler arasında yapılan ittifak anlaşmalarından bahsetti. Osmanlı Devleti’nin, başkenti İstanbul’u korumak ve Fransa ve İngiltere’nin müttefikleri olan Rusya’ya yardım etmelerini engellemek için Çanakkale Cephesi’ni açtığını ifade etti. Bu yönüyle Çanakkale Savaşlarının psikolojik olarak Türk milleti için ne anlam ifade ettiğini açıkladı. Müttefik kuvvetler donanmalarının Gelibolu Yarımadası üzerine gerçekleştirdikleri deniz ve kara harekâtı hakkında önemli bilgiler verdi. Osmanlı ordusunda bulunan bazı asker ve kumandanların anılarına da konuşmasında yer verdi. Son olarak Pamuk; Çanakkale’nin fedakârlığın, azmin ve cesaretin en büyük örneklerinden birisi olduğunu sözlerine ekledi. 

 

Konferans, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Osman Taşkın’ın konuşmacı Pamuk’a plaket takdim etmesi ile sona erdi.

 

                                                                                                    

                                                                       Kilis 7 Aralik Universitesi Bilgi Islem Daire Bsk. © 2011-2022